اخبار کلی

اخبار و اطلاعیه ها

جلسه مشترک وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شهردار تهران با موضوع آسیب‌های اجتماعی برگزار شد.

جلسه مشترک وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شهردار تهران با موضوع آسیب‌های اجتماعی برگزار شد.

صبح امروز جلسه اي با حضور محمدعلي نجفي شهردار تهران، علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، محسني بندپي رييس سازمان بهزيستي کشور، نوربخش رييس سازمان تامين اجتماعي، عبداللهي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، فيروزفر رييس ستاد توانمندسازي زنان شهرداري تهران و جمعي از مديران مرتبط به منظور ايجاد همکاري هاي بيشتر براي رسيدگي به وضعيت آسيب ديدگان اجتماعي در پايتخت برگزار شد. به گزارش خبرنگار شهرنوشت محمدعلي نجفي با بيان اينکه شهرتهران از جهات مختلفي آسيب ديده و آسيب پذير است، گفت: بايد چاره اي بيانديشيم تا از وضعيت موجود به وضعيت مطلوب تري برسيم. درواقع در فرصت 4ساله موجود که فرصت کمي هم است بايد حداکثر سعي خود را براي خدمت به شهروندان تهراني انجام دهيم. وي با تاکيد بر اينکه بهترين راه براي خدمت به نظام جمهوري اسلامي و تقويت آن نشان دادن کارآمدي نظام به مردم و جهانيان است، اظهارکرد: ما در تمامي کارها و زمينه ها صددرصد روحيه و آمادگي تامل را داريم. در اين دو هفته هم بخش عمده اي از وقتم را صرف تعامل با سازمان هاي مختلف به منظور خدمت به شهروندان کردم.در خصوص جلسه امروز هم معتقدم همکاري ما با وزارت تعاون قطعا منجر به هم افزايي مي شود و انشاالله پس از ايجاد تعاملات يک سري از برنامه هاي مشترک را به اجرا مي گذاريم.

پيشنهاد تشکيل شوراي مشترک شهرداري با وزارت تعاون شهردار تهران با ارايه پيشنهادي مبني بر تشکيل شورايي متشکل از اعضاي دو ارگان شهرداري و وزارت تعاون عنوان کرد: تشکيل شوراي متشرک مشتمل بر چندين کارگروه در کنار مشخص کردن موارد داراي اولويت و فوريت و ارجاع موضوعات و مشکلات شهر به اين شورا مي تواند به هم افزايي هر چه بيشتر بيافزايد و منجر به تصميم گيري هاي بهتري شود. نحفي ادامه داد: پيشنهاد من اين است نام شوراي هماهنگي برنامه ها و فعاليت هاي اجتماعي شهرداري و وزارت تعاون را براي اين کميته همکاري برگزينيم و اولين گزارش شورا يک ماه بعد ارايه شود .

ارتقا سطح همکاري هاي وزارت تعاون و شهرداري تهران وي با بيان اينکه ساماندهي چهره ظاهري شهر از طيف آسيب ها هم اولويت دارد و هم فوريت گفت: در گذشته همکاري هاي ميان شهرداري و وزارت تعاون در زمينه هاي مختلف شکل گرفته اما اميدواريم در آينده عمق و سطح اين ارتباطات بيشتر شود.

در جلسه امروز شهردار تهران با ربیعی، محسنی بندپی و نوربخش مطرح شد؛ از ساماندهی و بهبود چهره پایتخت با اقدامات مشترک تا توسعه مراکز خدمات سلامت دختران در جلسه امروز شهردار تهران با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان بهزیستی کشور، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و جمعی از مدیران مرتبط راهکارها برای زدودن چهره پایتخت از آسیب های اجتماعی طرح و بررسی شد. به گزارش خبرنگار شهرنوشت علی ربیعی در جلسه مشترک با شهردارتهران با بیان اینکه دوره طلایی در مجلس شورای اسلامی و شهرداری شکل گرفته است، اظهارکرد: شهرداری تهران از یک منظر الگوی رفتاری کلانشهرهاست و به نوعی الگوهای مدیریت شهری را شکل می دهد. از این منظر ارتباط با این ارگان برای ما بسیار حائز اهمیت است .

ساماندهی چهره پایتخت با اقدامات مشترک وزارت تعاون و شهرداری وی با اشاره به پتانسیل دو سازمان برای انجام اقدامات مشترک گفت: یکی از موضوعاتی که وزارت تعاون و شهرداری باید به آن رسیدگی کند و دراین خصوص باید هم افزایی ایجاد شود ساماندهی چهره تهران است. اگر در این خصوص هماهنگی های لازم بین این دو ارگان شکل بگیرد درنهایت با هماهنگی های قضایی می توانیم چهره تهران را از حیث حضور متکدیان، معتادان متجاهر و افراد آسیب دیده پاک کنیم. وزیر تعاون ادامه داد: ساماندهی کودکان بی سرپرست، فعالیت برای حقوق معلولان، حقوق سالمندان و رسیدگی به مناطق فقیرنشین و حاشیه نشین از دیگر مصادیق همکاری ما و شهرداری تهران است. ربیعی تلاش برای ایجاد بسترهای کارآفرینی را از دیگر برنامه های مشترک وزارت تعاون و شهرداری تهران معرفی کرد و گفت: منظور ما از کارآفرینی بهبود زندگی مردم است . این امر می تواند در افزایش نشاط شهری موثر باشد و تاثیرات خوبی در زندگی شهروندان بگذارد .

وی در تاکید کرد: ساماندهی صنوف تهران و اشتغال معطوف به این امر موضوع دیگری است که می تواند به ایجاد اشتغال در مقیاسی قابل توجه بهبود معیشت مردم بی انجامد . وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پایان ضمن ابراز نگرانی نسبت به فعالیت چندین ساختمان از جمله ساختمان آلومینیوم در پایتخت گفت: متاسفانه سراسر خیابان جمهوری ناامن است و باید چاره ای برای این مشکل بیاندیشیم. ما نمی توانیم کل کسبه محدوده را بیکار کنیم و مشکل تنها به دست وزارت تعاون و شهرداری حل نمی شود.

لزوم اقدامات یکپارچه و هماهنگ بین سازمانی برای بهبود چهره پایتخت در ادامه این جلسه فاطمه دانشور عضو سابق شورای شهر تهران و فعال اجتماعی با بیان اینکه موضوع بهبود چهره شهر از موضوعات اورژانسی است که باید در اولویت مسئولان قرار بگیرد، عنوان کرد: با وجود تمام اقداماتی که در طول سالیان متمادی انجام شده تا کنون نتوانستیم در بحث آسیب دیدگان اجتماعی موفق عمل کنیم . چرا که اقداماتی که انجام می دهیم به شکل یکپارچه و با هماهنگی و همکاری سازمان ها صورت نمی گیرد. به طور مثال اقداماتی که در شهرداری انجام می شود مسکن وار است و بخشی از مسوولیت ها که برعهده وزارت رفاه قرار دارد نیز به درستی انجام نمی شود. وی گفت: بخش زیادی از افرادی که در مددسراها و سامان سراها وجود دارند، اوراق هویت ندارند و متاسفانه نمی تواند از خدمات رایگان استفاده کنند. در شرایط فعلی که پیشنهاد شورایی با حضور مسوولان سازمان رفاه و شهرداری مطرح شد امیدوارم بسیاری از موراد اختلافی رفع شوند و زمینه برای همکاری هموار شود.

همکاری وزارت امور خارجه و قوه قضاییه برای رسیدگی به آسیب های مشهود پایتخت به گزارش خبرنگار شهرنوشت انوشیروان محسنی بندپی رییس سازمان بهزیستی کل کشور به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این جلسه با تاکید برحضور وزارت امور خارجه و قوه قضاییه در بحث رسیدگی به آسیب های مشهود شهر گفت: در گذشته همکاری های خوبی با معاونت اجتماعی شهرداری تهران داشتیم و در یک مورد از خرداد تا آبان سال گذشته حدود 2 هزا رو 835 کودک متکدی و کار را از سطح شهر جمع آوری کردیم . وی افزود: 20 درصد از این افراد زیر 10 سال، 72 درصد 11 تا 15 سال و 8 درصد بالای 15 سال بودند. ضمن اینکه 80 درصد از این افراد از خارج از تهران به پایتخت مهاجرت کرده بودند.

70درصد کودکان متکدی و کار اتباع خارجی بودند محسنی بندپی با بیان اینکه 19موسسه مردمی و 3 مرکز دولتی برای ساماندهی این کودکان همکاری کردند، گفت: در 3 ماه اول سال 96 نیز هزار و 929 کودک توسط سازمان های غیردولتی و 257 نفر توسط سازمان های دولتی پذیرش و ساماندهی شدند. از این تعداد 67 درصد پسر و 31 درصد دختر بودند. نکته جالب اما این است که 70 درصد افراد جمع آوری شده اتباع بیگانه بودند. از این تعداد نیز 60درصد افغانی و 10 تا 11 درصد پاکستانی بودند. وی با تاکید بر خلاهای موجود در بحث ساماندهی کودکان کار اظهارکرد: ما کودکان را از سطح شهر جمع آوری می کنیم و به مراکز دولتی و غیردولتی ارجاع می دهیم، این در حالی است که وقتی خانواده به سراغ بچه خود می آید طبق قانون ما موظف به تحویل کودک به خانواده هستیم . آمارها نشان می دهد تقریبا 70 درصد کودکان کار که در سطح شهر مشاهده می شوند با حمایت خانواده به این کار مشغولند و تنها 20 درصد گرفتار باندهای مافیایی هستند. بندپی فقدان اورژانس اجتماعی در 16 شهرستان استان تهران را از دیگر دغدغه ها معرفی کرد و گفت: اورژانس اجتماعی در شهرستانی همچون بهارستان که جمعیتی حدود 536 هزارنفردر آن زندگی می کند حضور نداشت و این یک مشکل بود که به تدریج حل شد.

توسعه مراکز خدمات سلامت دختران وی با یادآوری توسعه مراکز خدمات سلامت دختران عنوان کرد: این مراکز ویژه دختران آسیب دیده است که برای اولین بار آنها را برون سپاری کردیم. موضوع دیگر بحث خانه های امن است که به زنان خشونت دیده تعلق دارد. در این مورد هم 15 مرکز غیردولتی و 7 مرکز مربوط به سازمان خودمان را فعال کرده ایم. رییس سازمان بهزیستی کل کشور با پرداختن به ارایه پیشنهاد به قوه قضاییه برای ساماندهی بحث کودکان کار تصریح کرد: درخواست ما این است کودکانی که بیش از سه بار از سوی بهزیستی پذیرش شده اند حداقل 5 تا 6 ماه در مراکزمان نگهداری شوند و آموزش های لازم را ببینید.

کاهش 8درصدی طلاق با اجرای طرح پایلوت ثبت الکترونیکی طلاق بندپی در پایان به موضوع طلاق به عنوان یکی از آسیب های کشور و تهران اشاره کرد و گفت: دربحث کاهش طلاق با همکاری قوه قضاییه طرح ثبت الکترونیکی طلاق را در مشهد آغاز کردیم تا پیش از ثبت قطعی طلاق تیم مشاوران بتوانند به موضوع ورود پیدا کنند. تجربه مشهد حکایت از کاهش 8درصدی طلاق داشت و بر همین اساس تلاش می کنیم تا این طرح را در سایر استان ها به اجرا بگذاریم. اگر چه این موضوع به طور مستقیم با شهرداری ارتباطی ندارد اما به دلیل آسیب های ناشی از طلاق برای زنان و تاثیرات آن بر زندگی شهروندی از شهرداری تقاضای همکاری داریم.

75درصد تهرانی ها تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور نیز با بیان اینکه در شهر تهران حدود 6میلیون نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند و یک میلیون 500هزار نفر مستمری بگیر این سازمان هستند، اظهارکرد: آمارها نشان می دهد 75 درصد شهروندان تهرانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قراردارند و از خدمات آن استفاده می کنند.


  • جلسه مشترک وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شهردار تهران با موضوع آسیب‌های اجتماعی برگزار شد.


Article Rating


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
طراحی سایت: ایز وب